Procesi i zbardhjes së dhëmbëve

19/02/2016

zbardhja e dhembeve (2)

Qoftë në formë seancash të shkurtra apo trajtim të zgjatur zbardhja e dhëmbëvë në klinikën tonë dentare funksionon shumë mirë. Fizikisht çdo person i cili aplikon për trajtime zbardhimi sheh rezultate qoftë të moderuara a rrënjësore në përmirësimin e bardhësisë dhe dhëmbë më të shëndritshëm.

Si rrjedh procesi i zbardhjes së dhëmbëve?

Hapi i parë është që të siguroheni që pritjet të jenë realiste.

01/02/2016

  DhëmbëveJu keni caktuar një termin te dentisti, por  momenti nuk vije aq shpejt sa keni nevojë. Ndërkohë, çfarë mund të ju ndihmojë është shpëlarja e gojës me ujë të ngrohtë, pastrimi i dhëmbëve me pe për t’a hequr ushqimin qe ka mbetur në mes të dhëmbëve ose marrja e ndonjë tablete për të lehtësuar dhimbjen. Nëse vëreni ënjtje ose qelb përreth dhëmbit ose keni ethe, janë shenja që keni probleme më serioze.  Prandaj takoni dentistin sa më shpejt të jetë e mundur. Ndoshta keni nevojë për antibiotikët apo keni ndonjë kanal të hapur në rrënjë ku duhet të intervenohet.

25/01/2016

kujdesi dentar te femijetDhëmbët e fëmijës tuaj janë shumë të rëndësishme. Inkurajimi i higjenës orale nga mosha e herëshme ju ndihmonë fëmijëve tuaj të kenë shëndet të mirë dentar për tër jetën. Është shumë e rëndësishme që ju të kujdeseni për dhëmbët e tyre dhe pastaj t’i informoni për rëndësin e shëndetit dentar kur ata janë në gjendje të kujdesen për vetën. Sipas Dentistëve të Klinikës Gjermane vetëm për shkak se dhëmbët e fëmijës janë të qumështit dhe nuk janë të përhershem nuk do të thotë se nuk janë të rëndësishme. Përkundrazi ju duhet të krijoni zakone të shëndetshme për të shmangur prishjen e dhëmbëve të fëmijëve duke ndjekur këto udhëzime.

Posted in Dentisti, Këshilla by admin | Tags: , ,
20/01/2016

zbardhja e dhembeve Është e rëndësishme që t’i pastrojmë dhëmbët pas ngrënies së mëngjesit, drekës dhe darkës. Dhëmbët e pigmentuar apo të diskoloruar janë të zakonshëm tek njerëzit e moshave të ndryshme, dhe kjo vjen si pasojë nga shkaktarët e ndryshëm, siç janë: Kafeja, duhani, çaji dhe disa lloje të medikamenteve. Por, a e keni ditur se edhe veshjet, bizhuteritë dhe ngjyra e trupit tuaj janë ato që theksojnë dhëmbët tuaj. Në këtë artikull kemi përmbledhur disa këshilla se si të theksoni dhëmbët tuaj të bardhë:

28/12/2015
toothpastePasta e bërë në shtëpi mund të paraqesë një sërë avantazhesh të ndryshme nga pasta industriale, më poshtë janë disa këshilla që ju ndihmojnë për të bërë një pastë të tillë dhe do të ju duhen vetë pakë minuta.
Çfarë ju duhet:
· Sodë të bukës
· Kripë
· Glicerinë
· Esencë vajore e mentës ose kanelle
· Gotë të plastikës

Posted in Dentisti, Dhëmbët, Këshilla by admin
17/12/2015

dentist ne prishtine

Tani çdo njeri është i zënë duke u përgatitur për vitin e ri. Këtu në zyrën tonë të Klinikës Gjermane të Dhëmbit, ne gjithashtu jemi duke i përpunuar listat tona të qëllineve për Vitit  e Ri 2016.

Çfarë është në listat tuaja? Më shumë ushtrime? Më shumë kohë për t’u çlodhur? Një hobi tjeter? Çfarëdo që të jetë, ne duam të ju sygjerojme që ju të shtoni më shumë vizita të rregullta për mirëmbajtjen e higjenës tuaj Dentare. Edhe nëse nuk keni shumë pllakaza apo gurëz kur i pastroni dhe kujdeseni vet për dhëmbët tuaj, ju ende mund të keni një sasi të caktuar të bakterieve mbi dhëmbët tuaj. Dhe këto bakterie duhet kontrollohen me rregullsinë për të parandaluar sëmundjet e mishit të dhembeve dhe problemet e tjera shëndetësore. Tani më shumë se kurrë, shkenca është duke zbuluar lidhje të qarta dhe të drejtpërdrejta në mes të shëndeti

23/11/2015

  uji.2jpg Është pa ngjyrë, pa shije dhe nuk ka fjalë për të treguar se sa i mrekullueshëm është: Po flasim për ujin. Çdo verë (dhe me të vërtetë çdo kohë të vitit), është miku juaj më i mië. Këtu i kemi sjellur disa nga gjërat e mrekullueshme që uji bën për ju: Uji ju mbanë të freskët. Pijeni, spërkatuni me të, derdhni ujë në veten tuaj, gjuajuni në të – nuk ka ndonjë mënyrë të keqe për ta përdorur ujin për freskim dhe ftohje. Uji i ndihmon lëkurës tuaj të duket shumë mirë. Kur jeni të dehidratuar, lëkura juaj mund të jetë më e prirur ndaj rrudhosjes dhe plasaritjes. Uji ndihmon në parandalimin e erës së keqe. Është e vërtetë – një nga arsyet më të zakonshme që e shkaktojnë frymëmarrjen me erë të keqe është dehidrimi. Kur nuk ka pështymë të mjaftueshme në gojën tuaj, bakteriet shfaqen gjë që qon në erë të keqe. Uji nuk përmbanë kalori! Keni nevojë për pak rifreskim? Sidoqë e pini, të thjeshtë, mineral apo me akull, uji e largon etjen tuaj pa ju dhënë ndonjë kalori shtesë. Uji mund të j’u ndihmojë të pastroni dhëmbët tuaj. Në mes pa

Posted in Këshilla by KlinikaG | Tags: ,
20/11/2015

frymemarrja-e-keqe2  

Era e keqe

Je afruar t’i pëshpëritësh një shokut diçka në vesh dhe mund ta kuptosh nga paraqitja e fytyrës së tij se diçka nuk është në rregull. A mund të jetë frymëmarrja jote? Mbase nuk do duhej të vendosnit më shumë hudhra në hamburgerin tënd gjatë drekës. Çfarë ka të bëjë një fëmijë me erën e keqe? Lajmi i mirë është që, frymëmarrja e keqe mund t’i ndodhë çdokujt të paktën një herë në jetë. Le t’a mësojmë si mund ta zbulojmë, parandalojmë dhe trajtojmë atë.

Çfarë është ajo erë?

Frymëmarrja e keqe është zakonisht emri për gjendjen mjeksore të njohur si halitosis (thuhet: hal-i-to-sis). Shumë gjëra të ndryshme mund ta shkaktojnë halitosisin – nga mos pastrimi i dhëmbëve në mënyrë të rregulltë deri te gjendje të ndryshme mjeksore. Nganjëhërë frymëmarrja e keqe e dikuj mund të ju shtyjë larg – dhe ai apo ajo mund të mos e kuptojnë që ekziston ky problem. Ekzistojnë taktika (të mira) që mund t’i shfrytëzoni pa pasur nevojë të flisni shumë,

14/10/2015

kujdesi ndaj dhëmbëve

Shëndeti dhe kujdesi ndaj dhëmbëve

Çelësi për dhëmbë të bardhë dhe buzëqeshje të shëndetshme gjatë jetës tuaj është praktika e higjienës së duhur orale. Edhe të rriturit mund të fitojnë dëmtim të dhëmbëve, gjithashtu edhe sëmundje të mishit të dhëmbëve, që mund të pasojnë me probleme serioze. Kujdesi ndaj dhëmbëve është shumë i rëndësishëm në mbarëvajtjen e shëndetit tonë në përgjithësi, si atij trupor edhe atij mental.

Pse është i rëndësishëm kujdesi ndaj dhëmbëve?

Gjatë jetës tonë, ekzistojnë disa gjëra që janë shumë të rëndesishme për kujdesin ndaj dhëmbëve, gjë që ndikon në shëndetin e trupit tonë në përgjithësi. Keni dëgjuar për moton: “Dhëmbë të shëndoshë, në trup të shëndoshë”. Kjo është qështja. Kujdesi ndaj dhëmbëve është esencial për të pasur shëndet të mirë dhe për të kuptuar më shumë ndiqni hapat në vazhdim që duhet ti praktikoni për shëndetin tuaj oral:

  • Pastroni dy herë në ditë dhëmbët tuaj me pastë nga fluoruri që të largoni pllakë

13/10/2015

klinika gjermane 2 Pasta është një substancë e butë, e aplikuar nga një tub mbi dhëmbët, e cila është shumë efektive në pastrimin e tyre. Ajo heq grimcat e ushqimit nga sipërfaqja e dhëmbëve. Fluori përmban brenda pastë dhëmbësh qe ndihmon në mbrojtjen e dhëmbëve kundër prishjes si dhe sëmundjet e mishit të dhëmbëve. Pasta e dhëmbëve gjithashtu ofron frymëmarrje të freskët dhe një buzëqeshje të shëndetshme. Pastrimi i dhëmbëve, fluori dhe pastrimi me pe janë komponentet thelbësore të higjienës dentare. Efikasiteti i tyre mund të rritet më tej me pastrim profesional nga dentisti.

Posted in Dhëmbët, Këshilla by admin