Si të i mbani dhëmbët e pastër

16/02/2016

Si të i mbani dhëmbët e pastër Pastroni dhëmbët më pastë flourid dy herë në ditë nëse nuk i pastroni mirë. Kontribon për mishin e dhëmbit dhe prishjen e dhëmbit. Pastrimi i dhëmbëve ndalon ndërtimin e stemës. Mundohuni të pastroni çdo sipërfaqe në të gjithë dhëmbët tuaj.

Posted in Dhëmbët by admin | Tags: , ,
08/02/2016

  Kozmetika Dentare në Klinikën Gjermane të Dhëmbit. Buzëqeshja e bukur ju bënë të ndiheni mirë në shoqëri dhe ju jep një pamje të bukur. Studimet tregojnë se buzëqeshja është një tipar fizik nga e cila shumica e njerëzve fitojnë përshtypjet e para. Klinika Gjermane ofron shërbime të ndryshme që mundëson të keni një buzëqeshje që mbetet në mendjen e secilit. Disa nga shërbimet janë: Zbardhja e dhëmbëve, faseta porcelani, zirkoni, mbushje dhëmbi me të bardhë.

04/02/2016

10 Këshilla se si të kujdeseni për dhëmbët tuaj Një higjienë të mirë orale dhe vizitat e rregullta te dentisti do të ju ndihmojnë të keni dhëmbët dhe mishërat e dhëmbëve të shëndetshëm. Këtu kemi disa këshilla se si të kujdeseni për dhëmbët tuaj: Pastroni dhëmbët dy herë në ditë. Koha më e përshtatshmë për të pastruar dhëmbët është pas ushqimit. Zgjidh një brushë me kokë të vogël që të keni mundësi t’i pastroni dhëmbët edhe mbrapa. Brushat e buta janë më të mira për mishërat e dhëmbëve.

Posted in Dhëmbët by admin | Tags: , ,
01/02/2016

  DhëmbëveJu keni caktuar një termin te dentisti, por  momenti nuk vije aq shpejt sa keni nevojë. Ndërkohë, çfarë mund të ju ndihmojë është shpëlarja e gojës me ujë të ngrohtë, pastrimi i dhëmbëve me pe për t’a hequr ushqimin qe ka mbetur në mes të dhëmbëve ose marrja e ndonjë tablete për të lehtësuar dhimbjen. Nëse vëreni ënjtje ose qelb përreth dhëmbit ose keni ethe, janë shenja që keni probleme më serioze.  Prandaj takoni dentistin sa më shpejt të jetë e mundur. Ndoshta keni nevojë për antibiotikët apo keni ndonjë kanal të hapur në rrënjë ku duhet të intervenohet.

25/01/2016

zbardhja e dhembevePasiqë zbardhjes se dhëmbëve, këtu janë disa hapa se si të kujdeseni për të mbajtur buzëqeshjen tuaj të bardhë. Rri larg nga ushqimet dhe pijet që të njollosin dhëmbët – kafja, qaji, vera, ëmbëlsirat e forta, boronica dhe sosi i domateve janë ushqime të cilat kanë mundësi të humbin ngjyrën e dhëmbëve të tuaj. Përdor shkopinjë – kur jeni duke pirë, përdor shkopinjë që mos të shkaktojnë njollosje dhe largimin e zbardhjes. Ndalo duhanin – pirja e duhanit shkakton humbjen e ngjyrës se bardhë në dhëmbë. Me ndërprerjen e duhanit dhëmbët tuaj do të shkëlqejnë. Si të kujdeseni për dhëmbët tuaj të ndjeshem pas terapisë për zbardhjen e dhëmbëve Ndonjëherë pas terapisë për zbardhjen e dhëmbëve, dhëmbët tuaj do të jenë shumë të ndjeshëm. Këtu janë disa këshilla sesi të zvogëloni dhimbjen. Përdor pastë sensitive – pastat sensitive janë të formuluara me disa përbërës të tilla si nitrat kaliumi që të zvogëloj dhimbjen e dhëmbëve të nd

20/01/2016

zbardhja e dhembeve Është e rëndësishme që t’i pastrojmë dhëmbët pas ngrënies së mëngjesit, drekës dhe darkës. Dhëmbët e pigmentuar apo të diskoloruar janë të zakonshëm tek njerëzit e moshave të ndryshme, dhe kjo vjen si pasojë nga shkaktarët e ndryshëm, siç janë: Kafeja, duhani, çaji dhe disa lloje të medikamenteve. Por, a e keni ditur se edhe veshjet, bizhuteritë dhe ngjyra e trupit tuaj janë ato që theksojnë dhëmbët tuaj. Në këtë artikull kemi përmbledhur disa këshilla se si të theksoni dhëmbët tuaj të bardhë:

15/01/2016

Çfarë efekti ka Coca Cola te dhëmbët? Të gjithë e dimë se Coca Cola është e rrezikshme për shëndetin tonë, por prap se prap vazhdojmë të konsumojmë nga dy apo më shumë kanaçe në ditë. A e dini sa lugë sheqer përmban Coca Cola në kanaçe? Apo çfarë dëmi mund të ju shkaktojë në shëndetin tuaj? Çfarë mund të ju ndodh dhëmbëve tuaj? Këtu kemi disa të dhëna që do të ju lënë të habitur:   Sheqeri Një Coca Cola përmban sheqer më shumë se 9 lugë të çajit. Bakteriet të cilat jetojnë në gojën tonë hajnë sheqer, dhe si rezultat prodhojnë acid. Ky acid pastaj fillon të zgjerohet në të gjitha pjesët ku gjendet kolona e bakterieve, duke ju lejuar që bakteriet të lëvizin në zonat e gërryera dhe përfundimisht çon deri te dëmtimi i dhëmbëve. Koha që kalon derisa përfundoni pirjen e lëngut mund të rritë dhe të zvogëlon dëmtimin e dhëmbëve. I duhet vetëm 20 sekonda që bakteria të prodhojë acid por efekti i saj mund të zgjatë 30 minuta. Acidi Erozioni dentar është një lloj i prishjes së dhëmbëve që rezulton më nga kontakti i lëngut

Posted in Dhëmbët by admin | Tags: , ,
28/12/2015
toothpastePasta e bërë në shtëpi mund të paraqesë një sërë avantazhesh të ndryshme nga pasta industriale, më poshtë janë disa këshilla që ju ndihmojnë për të bërë një pastë të tillë dhe do të ju duhen vetë pakë minuta.
Çfarë ju duhet:
· Sodë të bukës
· Kripë
· Glicerinë
· Esencë vajore e mentës ose kanelle
· Gotë të plastikës

Posted in Dentisti, Dhëmbët, Këshilla by admin
17/12/2015

dentist ne prishtine

Tani çdo njeri është i zënë duke u përgatitur për vitin e ri. Këtu në zyrën tonë të Klinikës Gjermane të Dhëmbit, ne gjithashtu jemi duke i përpunuar listat tona të qëllineve për Vitit  e Ri 2016.

Çfarë është në listat tuaja? Më shumë ushtrime? Më shumë kohë për t’u çlodhur? Një hobi tjeter? Çfarëdo që të jetë, ne duam të ju sygjerojme që ju të shtoni më shumë vizita të rregullta për mirëmbajtjen e higjenës tuaj Dentare. Edhe nëse nuk keni shumë pllakaza apo gurëz kur i pastroni dhe kujdeseni vet për dhëmbët tuaj, ju ende mund të keni një sasi të caktuar të bakterieve mbi dhëmbët tuaj. Dhe këto bakterie duhet kontrollohen me rregullsinë për të parandaluar sëmundjet e mishit të dhembeve dhe problemet e tjera shëndetësore. Tani më shumë se kurrë, shkenca është duke zbuluar lidhje të qarta dhe të drejtpërdrejta në mes të shëndeti

20/11/2015

  protezat2png Protezat janë zëvendësim për dhëmbët e humbur që mund të vendosen dhe të hiqen nga goja juaj. Edhe pse protezat marrin pak kohë derisa të mësoheni t’i bartni ato, dhe asnjëherë nuk do të ndjehen si dhëmbët tuaj natyral, protezat në kohën e sotme duken shumë natyrale dhe më të rehatshme se kurrë. Ekzistojnë dy lloje kryesore të protezave: të plota dhe të pjesshme. Dentisti juaj do të j’u ndihmojë të zgjedhni llojin e protezave që është më e mira për ju, bazuar në atë nëse disa apo të gjithë dhëmbët tuaj do të zëvendësohen si dhe çmimin që përfshinë.

Si punojnë protezat?

Me proteza të plota, një bazë mishi e bërë me akrilik vendoset rreth mishit tuaj. Baza e pjesës së epërme të protezave mbulon kulmin e gojës tuaj, ndërsa ajo e protezave të ulta është e gdhendur si një këpucë kali për të akomoduar gjuhën tuaj. Protezat janë të bëra në një laborator dental nga mostrat e marra në gojën tuaj. Dentisti juaj do të përcaktojë cila nga tri llojet e protezave të përshkruara më poshtë do të jetë më e mira p

Posted in Dhëmbët by KlinikaG | Tags: